EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

Definitivno: EU zabranila prodaju novih benzinaca i dizelaša od 2035.

Evropski parlament je u utorak dao konačno odobrenje za obaveznu primenu nulte stope emisije za nove automobile i kombije od 2035. godine, što znači da se za 12 godina više neće prodavati novi automobili na benzin i dizel.

Novi standardi emisije CO2 za automobile i kombije deo su zakonodavnog paketa "Spremni za 55", a odluka je podržana sa 340 glasova za, dok je 279 bilo protiv i 21 uzdržan.

Uredbu su podržali predstavnici socijaldemokrata, zelenih i liberala u Evropskom parlamentu.

 "Ova uredba podstiče proizvodnju vozila sa nultom i niskom emisijom. Ti ciljevi pružaju jasnoću automobilskoj industriji i podstiču proizvođače automobila na inovacije i ulaganja. Potrošačima će biti pristupačnije da kupuju i koriste vozila sa nultom emisijom, a brže će se razvijati i tržište polovnih vozila. Na taj način će održivi transport postati dostupan svima", rekao je izvestilac kluba liberala Jan Huitema (Renew).

Tp znači da za 12 godina više neće moći da se prodaju novi automobili sa dizel i benzinskim motorima, već samo nova vozila bez štetnih emisija. Prelazni ciljevi za smanjenje štetnih emisija za 2030. su 55 odsto za automobile i 50 odsto za laka komercijalna vozila.

U praksi to znači da novi automobili i kombiji na tržištu više neće smeti da emituju CO2, ali automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem neće nestati sa puteva.

I posle 2035. građani će i dalje moći da voze svoje postojeće automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, pa čak i da kupuju polovne automobile na benzin i dizel.

Nakon konačnog glasanja na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, tekst još treba da formalno odobri Savet pre objavljivanja u Službenom listu EU.

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Kristijano Ronaldo najstariji starter u istoriji Mundijala

Portugalska fudbalska zvezda Kristijano Ronaldo nastavlja da pomera granice i ispisuje istoriju,…

15. teniser sveta otkazao Vimbldon

Italijanski teniser Lorenco Muzeti otkazao je učešće na predstojećem Vimbldonu u Londonu jer se…

Novo pojačanje crno-belih biće Derek Vilis

Partizan nastavlja da sklapa tim za sezonu 2026/27, a novo pojačanje crno-belih biće Derek…

Objavljeni rezultati najvećeg svetskog vinskog takmičenja: Među zemljama pobednicima brojna iznenađenja

„Nikada nije bilo bolje vreme da budete ljubitelj vina“, rekao je Pjer Mansur, sudija i regionalni…

Alimpijević odabrao 18 imena, na spisku Nikola Jokić

Objavljen je spisak 18 imena koja će predstavljati reprezentaciju Srbije tokom julskog…

Džefri Epstin je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje

Džefri Epstin sistematski je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje.…

FIFA uvodi novu ofsajd tehnologiju na Mundijalu

Odloženo podizanje ofsajd zastavice moglo bi uskoro da postane prošlost. FIFA je predstavila novu…

Rafael Nadal napravio svoju listu 10 najboljih sportista

Bivši španski teniser Rafael Nadal je napravio svoju listu 10 najboljih sportista svih…