Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.
Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo
Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.
Avion je vlasništvo privatne američke firme koji je registrovan u Ukrajini.
Ukrajinski avion marke Antonov srušio se 40 kilometara od grčkog grada Kavala, kod mesta Paleohori. Prema podacima sajta FlightRadar, avion je poleteo iz Niša, a pilot je nedugo po poletanju zahtevao prinudno sletanje zbog požara na jednom od motora.
Svih osam članova posade su, nažalost, poginuli, rekao je ministar odbrane Nebojša Stefanović. Među njima nije bilo srpskih državljana.
Ministar Stefanović izjavio je da je avion u vlasništvu firme Meridian ltd iz Ukrajine, koji je sinoć pao na teritoriji Grčke, a poleteo iz Niša, prevozio 11,5 tona robe naše namenske industrije, privatne firme Valir, ka Bangladešu. Kupac robe je Ministarstvo odbrane te zemlje, a u transportu je bilo osvetljavajućih minobacačkih mina i školskih mina.
„Kupac je bilo Ministarstvo odbrane Bangladeša, kao dozvoljeni krajnji kupac i let je imao rutu Niš sa tehničkim sletanjima u Amanu, Ahmad Abadu i planirano je da sleti u Daki kao krajnja destinacija”, kazao je Stefanović, prenosi Tanjug.
Grčka civilna avijacija potvrdila je da je ukrajinski teretni avion leteo iz Srbije za Jordan kada se srušio u blizini Kavale, a Stefanović je istakao da je let imao sve uredne dozvole u skladu sa međunarodnim propisima. Rekao je i da su netačne informacije o tome kako je tim letom transportovano naoružanje iz Srbije u Ukrajinu.
„To je potpuno netačno i zlonamerno i nije prvi put da se tako nešto dešava”, kazao je ministar Stefanović.
Napomenuo je da se pre mesec dana pojavila informacija da se transportuje naoružanje ka Ukrajini, a da se ispostavilo da se radi o robi iz naše namenske industrije ka Alžiru sa potrebnim dozvolama. Prema njegovim rečima, od 2016. godine od kako se sistemski vodi evidencija za svaki let i svaku dozvolu koja se izdaje za promet naoružanjem nijedna dozvola nije izdata za transport bilo kakve robe te vrste iz Srbije ka Ukrajini ili ka Rusiji.
„Što se tiče naoružanja i vojne opreme, avioni kojima se transportuje ta roba širom sveta su velikog kapaciteta i njih su proizvodili pre svega bivši SSSR, a korisnici su Rusija, Belorusija i Ukrajini. U ovom trenutku ruski i beloruski avioni zbog međunarodnih sankcija ne mogu da prevoze naoružanje, a ukrajinski ne mogu da se vrate i sleću u Ukrajinu i uglavnom su angažovani širom sveta na transportu ove robe”, kazao je Stefanović.
Osim što su avioni vlasništvo Ukranije, ta roba nema nikakve veze sa Ukrajinom, istakao je ministar odbrane.
„Što se tiče Srbije, mi izvozimo naoružanje samo u skladu sa međunarodnim dozvolama, dozvoljenim kupcima i to ćemo da radimo i u narednom periodu”, naglasio je Stefanović, navodeći da smo prošle godine imali izdatih saglasnosti za izvoz naoružanja nešto više od milijardu dolara, a realizovano je oko 500 miliona dolara.
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.