Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.
Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo
Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.
„Građani širom EU i sveta pokazali su impresivnu otpornost i snagu suočeni sa nezapamćenom zdravstvenom krizom. Ali nakon 18 meseci života sa kovidom-19 tiha pandemija izazova mentalnog zdravlja preplavljuje Evropsku uniju i šire, nesrazmerno pogađajući najugroženije”, kaže evropska komesarka za zdravlje, Stela Kirijakides, javlja Tanjug.
Kirijakides u pisanoj izjavi navodi da su tokom pandemije kovida radnici bili suočeni sa iscrpljujućim smenama, građani su živeli u izolaciji mesecima, mnogi su izgubili najbliže, kuće ili poslove, deca su ostala bez obrazovanja i socijalizacije, a došlo je i do porasta nasilja u porodicama.
„Svaki talas virusa nesumnjivo postavlja nove izazove mentalnom zdravlju svakog pojedinca. Pacijenti kojima je dijagnostikovan kovid mogu biti u riziku od psihijatrijskih ili neurološke probleme. Mentalni uticaj kovida seže u sve pore našeg društva”, dodaje Kirijakides.
Ona je pozvala EU da radi na izgradnji otpornijih zdravstvenih sistema, ali i da više ulaže u podršku mentalnom zdravlju i reši stigmu koja okružuje mentalne probleme građana.
Kirijakides najavljuje da će EU iz budžeta uložiti 7 miliona evra u projekte za sprečavanje depresije, samoubistva i za reformu zdravstvenog sistema koji će podržati transformaciju usluga mentalnog zdravlja ka pružanju usluga u zajednici koje su više usmerene na čoveka.
„Mentalno zdravlje uključuje naše emocionalno, socijalno i psihološko blagostanje. Mentalno zdravlje je sada važnije nego ikada ranije”, zaključila je Kirijakides.
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.