Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.
Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo
Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.
Svečanost je počela izvođenjem himne RS "Moja republika" i himne Srbije "Bože pravde".
Kralj Petar Prvi Karađorđević uručio je 51 pukovsku zastavu svojoj vojski, nijedna od tih zastava nije predata. To je presedan u istoriji modernog ratovanja", rekao je predsednik Srbije Vučić. "Slava našim velikim srspkim junacima" "Ovo je praznik našeg identiteta. Datum koji smo izabrali je datum proboja Solunskog fronta, onaj dan u kome leže i naš bol i naša slava", rekao je Vučić. "Tog 15. septembra jedini je plan bio sloboda. I danas je baš yato važno da slaveći sve žrtve usvojimo svoj plan za budućnost, onaj u kome ćemo se ponositi svojom zastavom", rekao je Vučić. "Želimo pravo na ime, kulturu, jezik, veru i tradiciju. Pravo na sećanje, ali i pravo koje mnogi pokušavaju bezuspešno da nam oduzmu, a to je pravo da sami odlučujemo", rekao je. "Odmah da bude jasno ovu zastavu sasvim sigurno nikada nećemo zaboraviti i sa ponosom ćemo je nositi", rekao je. "Za sve ljude na Balkanu mora da važi isto - da budu slobodni. Nije to nikakav srpski svet za koji nas optužuju, to je svet slobodnih, to je sveto onih sa svojim imenom. I da odgovorim onima koji nas napadaju, kojima ni trobojka nije sveta... Kažu imislili ste praznik, ako ćemo tako izmislili smo i Stefana Nemanju, jer nije imao ni ulicu. Izmislio je Stefan Nemanja nas", rekao je Vučić. "Da se ne bismo nekome slučajno zamerili, mi smo ćutali" Pa dan albanske zastave nikome ne smeta, samo im naša zastava smeta svima, očekuju da se izvinjavamo. Nikada više za srpsku trobojku nećemo da se izvinjavamo", rekao je.
Dodik citirao Šantića; "Mi ne volimo kada nas zovete Bosancima"
"Svuda tamo gde je srpska duša koja, tamo je meni otadžbina moja", počeo je Dodik obraćanje citiranjem Šantića. "Srbi su uvek stali da brane svoju slobodu pred velikim silama, nikada nismo dali ono što su naši geni jer Srbin ne može da živi bez slobode." "Republika Srpska je ponosna da je danas zajedno sa Skupštinom Srbije usvolija Zakon o zaštiti ćirilice", rekao je. "Moramo vam odati jednu tajnu, mi ne volimo kada nas ovde zovete Bosancima, mi smo Srbi. Ja sam Srbin", rekao je. "Mi u RS smo zagledani u Srbiju i volimo je. Mi imamo svoju republiku, ali naša otadžbina je Srbija. Mi verujemo da je ovo vek našeg jedinstva i nemojte da pomislite da pozivamo na puške i topove, ne. Pozivamo na mir i saradnju", rekao je. "Srbi su svesni sebe, ovo je naša zemlja, mi ne želimo nikome zlo. Živela Srbija i Republika Srpska i srpski narod gde god se nalazio", zaključio je Dodik.
Obraćanje patrijarha
"Braćo i sestre, neka nam je srećan i balgosloven praznik nacionalnog jedinstva, slobode i zastave. Bog je stvorio svakog čoveka po svojoj slici i prilici, a Bog je jedinstvo Oca i Sina i Svetoga duha...", započeo je patrijarh. "Svaki čovek je različit, a ne suprotstavljen. Čovek može da spozna sebe tek u odnosu sa drugim ljudima." "Porodica nije data da bude cilj sam po sebi nego da bi bila učilište jedinstva i ljubavi prema drugome." "Dobro je čuti šta drugi misle o nama, ali moramo sami sebe upoznati. Ne mogu nam drugi kroz svoje interpretacije reći ko smo mi", rekao je patrijarh. "Ne možeš biti svetski, a da nisi svoj. Tek kada si jedno sa svojim narodom, spreman si da spoznaš druge narode. Ne možeš poštovati druge, a da ne poštuješ sebe. Ni drugi te neće poštovati, ako sam ne poštuješ sebe i svoje", rekao je on. "Činjenica je da smo zreli, to što u Vojvodini svaka manjina ima svoj nacionalni praznik, ali to kada oni slave u Vojvodini nije samo njihov praznik, nego je to praznik svih ljudi koji žive u Vojvodini. Molim se, zajedno sa svima vama, da nikada ne budemo okretani sitinim i sebičnim strastima. Da nikada zbog tih sitnih strasti i interesa budemo suprotstavljeni jedni drugima", rekao je patrijarh. "Treba da se trudimo da uredimo sebe i svoj dom i da pokušamo da budemo primer drugima u svojoj vrlini", zaključio je patrijarh.
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.