EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

Srbija u sredini po bezbednosti od korone

Organizacija Deep knowlegde grupu (DKG), grupa komercijalnih i neprofitnih organizacija, svrstala je Srbiju na 99. mesto među 252 zemlje i regiona na rang listi najbezbednijih država u pogledu epidemije korona virusa.

Po ovom rangiranju, koje se nije fokusiralo isključivo na broj zaraženih i preminulih od korone, Nemačka je najbezbednija država dok su najmanje bezbedna mesta Somalija, Južni Sudan, Avganistan i Mali.

U poređenju sa zemljama regiona na ovoj listi Srbija je lošije rangirana u odnosu na Crnu Goru (83), Hrvatsku (56) i Sloveniju (47), a nalazi se ispred Severne Makedonije (115) i Bosne i Hercegovine (120). Prvih pet pozicija na ovoj rang-listi zauzimaju Nemačka, Novi Zeland, Južna Koreja, Švajcarska i Japan. Deep knowledge group prethodno je objavio sličnu listu koja je obuhvatila 200 zemlja i regiona u junu i tada je Srbija bila na 50. poziciji.

Parametri koji su uzeti u obzir pri ocenjivanju bezbednosti podeljeni su u nekoliko širokih kategorija uključujući efikasnost karantina, praćenje i otkrivanje zarženih, spremnost zdravstvenog sistema, efikasnost vlade, ranjivost države( u pogledu širenja virusa) i spremnost za odgovor na vanredne situacije.

DKG ističe u svojoj analizi da je njihov cilj bio da rangiraju ekonomsku, socijalnu i stabilnost zdravstvenog sistema 250 država i regiona u vreme globalne zdravstvene i ekonomske krize izazvane pandemijom. Prevedeno u podatke to znači da je ocenjujući na primer efikasnost zdravstvenog sistema, DKG postavljala pitanja o broju lekara i medicinskih sestara, izdvajanju za zdravstvo, opremljenosti zdravstvenih centara, dostupnosti zaštitne opreme, poziciji koju epidemiologija zauzima u obrazovnom sistemu i sl.

Upravo je gledajući parametar spremnosti zdravstvenog sistema za pandemiju, Srbija dobila najmanje poena. Najviše poena naša država je dobila za kriterijum efikasnost karantinskih mera koji je trebalo da oceni dužinu trajanja i obim karantinskih mera, načine na koji je kontrolisano poštovanje zabrane kretanja, te podršku građanima kojima je bilo ograničeno kretanje.

Kriterijumi spuštaju relativno „zdrave zemlje“

S obzirom da su države na osnovu navedenih kriterijuma vrednovane, određene zemlje relativno nisko su rangirane i pored malog broja zvanično preminulih. Forbs tako u tekstu u kome predstavlja pomenutu analizu navodi primer Šri Lanke, u kojoj je 12 osoba umrlo od korone, a kojoj je dodeljeno čak 92. mesto.

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Kristijano Ronaldo najstariji starter u istoriji Mundijala

Portugalska fudbalska zvezda Kristijano Ronaldo nastavlja da pomera granice i ispisuje istoriju,…

15. teniser sveta otkazao Vimbldon

Italijanski teniser Lorenco Muzeti otkazao je učešće na predstojećem Vimbldonu u Londonu jer se…

Novo pojačanje crno-belih biće Derek Vilis

Partizan nastavlja da sklapa tim za sezonu 2026/27, a novo pojačanje crno-belih biće Derek…

Objavljeni rezultati najvećeg svetskog vinskog takmičenja: Među zemljama pobednicima brojna iznenađenja

„Nikada nije bilo bolje vreme da budete ljubitelj vina“, rekao je Pjer Mansur, sudija i regionalni…

Alimpijević odabrao 18 imena, na spisku Nikola Jokić

Objavljen je spisak 18 imena koja će predstavljati reprezentaciju Srbije tokom julskog…

Džefri Epstin je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje

Džefri Epstin sistematski je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje.…

FIFA uvodi novu ofsajd tehnologiju na Mundijalu

Odloženo podizanje ofsajd zastavice moglo bi uskoro da postane prošlost. FIFA je predstavila novu…

Rafael Nadal napravio svoju listu 10 najboljih sportista

Bivši španski teniser Rafael Nadal je napravio svoju listu 10 najboljih sportista svih…