Sa sportske strane, nemačka reprezentacija nije ostavila utisak na Svetskom prvenstvu u Kataru - barem ne u pozitivnom smislu. Drugi put zaredom svetski prvak iz 2014. morao se oprostiti nakon grupne faze.
Ipak, reprezentativci su svojom timskom fotografijom uoči početka utakmice protiv Japana ostavili utisak kakav su ostavili i na terenu. Gestom" ruka na usta" ostavili su trag koji je obišao svet.
O ovom gestu se puno raspravljalo unutar reprezentacije i to je bila tema spora. Jer, kako javlja ARD, uz kapitana Manuela Nojera i Leona Goretcke, ostali igrači su želeli da odustanu od kampanje poput drugih nacija koje su izvorno bile uključene u kampanju "Jedna ljubav".
Velik deo ekipe osećao se “instrumentalizovano”. Tema je "opteretila" i "nervirala" igrače. Prema ARD-u, pokrivanje usta tokom timske fotografije je prihvaćeno kao najmanje bolna alternativa.
Kad je to odlučeno, kampanju su podržali i drugi vodeći igrači. Neki su, s druge strane, nastavili biti kritični prema tom pitanju i povezanom odvraćanju pažnje od sportskog fokusa.
Na kraju umesto "gej parade" i "cirkusa", Nemci su brže bolje spakovali svoje kofere, jer su im Japanci kupili kartu do Berlina.







