U prvom meču četvrtog prozora kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023, u prepunoj „Štark Areni“ i fenomenalnoj atmosferi, Srbija je ostvarila veliku pobedu nad jakom Grčkom posle produžetka – 100:94.
Selektor Srbije Svetislav Pešić bio je, pre svega, ponosan na svoje igrače
– Odlična utakmice sa na obe strane, dva tima koju nisu odustajala. Demontirali su karakter, mislim da smo bili malo bolji i da je zbog toga pobeda naša. Skoro u Beogradu nije odigrana ovakva utakmica. Nisam euforiičan, očekuje nas mnogo utakmica, ali ovakav meč pred ovakvim auditorijumom, gde su svi igrali do kraja, publika i igrači, gde su se sastala dva izuzezno jaka tima… Vi se smejete i dalje, ovo je najbolja ekipa u Evropi. Grčka je demonstrirala brzinu, iskustvo, moral, koji nama nije falio, ali ja sada pričam o Grčkoj. Vraćali smo se nekoliko puta, što znači da smo i mi puni morala i hrabrosti, što je važno. Mislim da je rano da se daju ocene što smo pobedili, pa da kažem što smo pobedili. Imali smo podršku koja je dala energiju, zato smo Slukasa i Kalatesa skroz isključili iz igre. Slukas je poznat da ovakve utakmice dobija, ovi naši momci su ga uzeli pod svoje. Tim je pobedio.
Selektor posebno apostrofirao partije Nikole Kalinića i Vladimira Lučića.
– Videli ste Kalinića, da ga ne hvalim, biće posle udvaram mu se. Odigrao je fantastično i u napadu i odbrani, a tu je bio Lučić. Ovo je Nikoli Jokiću bila jedna od najavažnijih utakmica, videlo se koliko je bio motivisan. Bez individualnog učinka bilo je teško savladati tim. Dobra pobeda za nas, ne samo zbog bodova. Turska je izgubila, koja je kandidat za medalju, a Letonija ne igra… Mi smo dobili utakmicu i pored dva boda, ova pobeda znači za ovo što dolazi. Igrači su odigrali utamicu za čestitanje, to su moji lavovi.
Da li je večerašnje izadnje Srbije blizu onog što selektor traži i želi?
– Ne bi bilo dobro ako su ovo naši limiti. Dat je jedan maksimum iz razloga što su igrali i dali koncentraciju i pripremu uz podršku gledalaca, pa smo izvukli maksimum. Mi smo još u procesu, ako želimo da idemo na pobedu u Tursku, moramo neke stvari da popravimo brzo – pre svega tranziciju. Gledao sam Turke kako su igrali. To je jedna izuzetno brza ekipa, sa četiri spoljna igrača, sa talentovanim turskim centrom. Biće izazovna utakmica, ali ono što bismo morali da uradimo, da bismo uzeli sudbinu u svoju ruke, moramo da smanjimo broj poena iz tranzicije, da načinimo napor da se ne predajemo, da uvek možemo da stignemo, da izađemo na šut…
Osvrnuo se selektor i na odlična izdanja Ognjena Jaramaza, Vanje Marinkovića i Marka Gudurića, ali i na stanje povrede Vasilija Micića.
– I pre Vasine povrede, Jaramaz je igrao dobro i samo je nastavio. Samim ulaskom je dao energiju, digao samopouzdanje, jer je izalazak Vase bio težak za nas. On je otvorio dobro utakmicu, neophodan je takav igrač za vrhunske rezulatate. Nadamo se da povreda nije teška, ali povreda koja može skroz da poremeti… Ne bih ništa govorio. Sutra ćemo moći više da kažemo, da mu doktori pomognu da ne dođe do oticanja. Drago mi je da je Jaramaza ekipa podržala, ja imam poverenje u njega. Komunikacija sa igračima mu je odlična, uzajamno se dogovaraju i ponekad nije ni važno šta mu je trener rekao.
Gudurić je odigrao prvi put i junački je odigrao. On je kombo gard, nije samo skorer, zna da pravi dobre asistencije. Bilo mu je važno da igra, a nije bio na 100 odsto. Videli ste Vanju, počeo odlično, posle sam ga zaboravio na klub, dao sam šansu i drugima, nisam ga baš zaboravio. Jaramaz je promašio neke šuteve, bez toga bi imao perfektnu utakmicu, ali verujem u Ognjenov šut. Pogodiće on…







