EKSPRES VESTI

Demokratija umire u tami

Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Društvene mreže

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

I Hitler je dozvolio Ovensu da trči

|
Ovens je pre 1936. godine učinio ono što se nije smelo! Ovaj Afroamerikanac je ponizio Adolfa Hitlera i nacističku Nemačku usred Berlina
Ime Džesija Ovensa simbol je Olimpijskih igara, prkosa, kontriranja nabujalom nacizmu i fašizmu, u čiju je reviju Adolf Hitler pokušao da pretvori Igre 1936. godine.

Tada je Berlin bio domaćin Olimpijskih igara, pa je učinjeno sve da taj spektakl protekne u veličanju "superiorne rase", kojoj je Ovens održao četiri lekcije sa četiri zlatne medalje.

Ovens je kasnije rekao da njegovo najlepše sećanje sa Olimpijskih igara u Berlinu nije bilo vezano za politiku, medalje i ceremonije, već za prijateljstvo koje je razvio sa nemačkim atletičarem Lukom Longom.

Long je samoinicijativno prišao Ovensu, savetujući ga kako da poboljša performanse u skoku udalj, što je urodilo plodom, i donelo Ovensu četvrtu zlatnu medalju na Igrama. Ostali su prijatelji i posle Olimpijade, a Long je poginuo služeći nemačku vojsku u Drugom svetskom ratu.

Džesi Ovens se zapravo zvao Džej Si Ovens i rođen je u Lorens Kauntiju, Alabama, 12. septembra 1913.

Kada se preselio u Klivlend, njegova učiteljica je pogrešno razumela kada je južnjačkim akcentom izgovorio svoje ime i tako je zauvek ostao Džesi.

Bio je unuk crnačkog roba i njegovo detinjstvo je bilo sve osim posuto ružama. Od sedme godine, morao je da radi kako bi bar mago pomogao porodici. Raznosio je namirnice i novine i otkrio da to veoma brzo može da radi – trčeći.

Njegov trener u srednjoj školi, Čarls Rajli, nije mogao a da ne vidi neverovatan talenat. Pošto je Džesi radio posle škole, njih dvojica su se sastajali u zoru i trenirali pre nego što počne nastava. Već kao srednjoškolac istrčao je nacionalne rekorde na 100 jardi (91 metar) i isto uradio u skoku udalj (7.56). Sve se to odigralo pred velikim auditorijumom u Čikagu. Počeo je rat koledža za vižljastog Ovensa, ali rat koledža koji su primali tamnopute sportiste.

Ovens se odlučio za Ohajo Stejt, koji je bio voljan da ispuni jedini Džesijev uslov: Da nađu ocu posao, ne zato što je izvoljevao, već čisto kako bi porodica imala od čega da živi. Za vreme provedeno na koledžu osvojio je osam titula nacionalnog šampiona (taj rekord je tek nedavno izjednačio Ksavijer „Eks Men“ Karter). Dobio je nadimak „Buckeye Bullett“ i postavio novi svetski rekord u skoku udalj rezultatom 8.13, koji bi se i dan danas sasvim solidno kotirao. Ipak, i dalje je morao da se nosi sa time da ne može da ide u svaki hotel i da ne može da jede u svakom restoranu. Takođe je nastavio da radi

Godine 1936. Džesi Ovens je stigao u Berlin na Olimpijske Igre. Bile su to možda i “najtamnije” Igre u istoriji,

Igre koje su više bile politika i Hitlerova propaganda. Propaganda u koju se, naravno, jedan tamnoputi šampion nije uklapao. A Ovens je bio apsolutni heroj tih igara. Osvojio je četiri zlata (skok udalj, 100 i 200 metara, štafeta 4×100 metara). Na šljaci je tada 22-godišnjak istrčao 100 metara za 10.3 sekunde.

Zamislite, sa sadašnjim metodama treninga i na modernim podlogama, koliko bi brzo trčao?

Obični Nemci su poludeli za njim, ali se u „višim slojevima“ dešavala neka druga narativa. Adolf Hitler se pozdravljao samo sa nemačkim osvajačima medalja. Samim tim, nije se pozdravio, niti je dodeo medalje Džesiju Ovensu. Iz dva razloga, Ovens nije bio ljut. Prvo, na to da nije priznat već je odavno navikao, a drugo, bio je više ljut na nekog drugog. Predsednik Sjedinjenih Država Frenklin Rozevelt i svi ostali iz vrha Sjedinjenih Država propustili su da mu čestitaju na velikom uspehu i najboljoj mogućoj reklami za Ameriku. Nisu mu poslali ni telegram.

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Sahrana pape Franje u subotu, telo izloženo u kapeli kuće u kojoj je živeo u Vatikanu

Telo pape Franje je izloženo u kapeli u kući Santa Marta, gde je živeo tokom 12 godina, koliko je…

Patrijarh Porfirije u Moskvi razgovarao sa Putinom

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije, koji se nalazi u poseti Moskvi, razgovarao…

Srpska senzacija u Madridu!

Srpska teniserka Teodora Kostović (17) plasirala se u glavni žreb turnira iz serije WTA 1.000 u…

Rektorat o sastanku sa Macutom: Ispunjenje studentskih zahteva i otklanjanje pritisaka za izlaz iz krize

Rektorat Univerziteta u Beogradu saopštio je danas da je na sastanku o mogućnostima za…

Fudbaleri Lidsa i Barnlija obezbedili povratak u Premijer ligu

Fudbaleri Lidsa i Barnlija obezbedili su danas povratak u Premijer ligu, nakon što su u 44. kolu…

Janis Sferopulos: Moramo da radimo

Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu rezultatom 85:77 u okviru 28. kola ABA lige. Bila je…

Derbi rešen posle velike drame: Partizan srušio Zvezdu

Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu rezultatom 85:77 u okviru 28. kola ABA lige. Bila je…

Ko je autor teksta u kome su studenti u blokadi upoređeni sa nacistima?: Radnici RTS-a traže ostavke novinara i urednika

Blokada javnog servisa počela je u ponedeljak 14. aprila u 22.00 i studenti tvrde da će trajati…
 

 

Interesantno

Šokantan događaj doveo ga je do ogromnog problema: Spavao sam sa ženinom ćerkom iz prvog braka

Majkl je na društvenim mrežama objavio da se našao u velikim problemima posle jedne lude večeri,…

O čemu žene razmišljaju dok ih muškarac prvi put svlači?

Mozak tada radi sto na sat K ada su u vezi s dugogodišnjim partnerom, ženama često misli u krevetu…

Koja je najduža reč u srpskom jeziku

Srpski jezik odlikuje se bogatim rečnikom i mogućnošću stvaranja složenica, što dovodi do pojave…

Bil Gejts: Ljudi više neće biti potrebni

Bil Gejts je u nedavnom gostovanju izneo svoj stavo po pitanju veštačke inteligencije. G ostujući u…

Proglašen auto godine – povratak legendarnog modela

„Reno 5“ je električni automobil sa opcijama različitih veličina baterije, za pet osoba, sa…

Nemačka obaveštajna služba: Korona je krenula iz laboratorije; Istinu stopirali Merkelova i Šolc?!

Koronavirus, koji se pre pet godina proširio svetom i blokirao život u mnogim zemljama, potekao je…