EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 
MRAČNA ISTORIJA

Danski jezivi eksperiment nad grenlandskom decom: "Pogrešno, nečovečno i bezosećajno"

|
Deca su imala između četiri i devet godina kada su 1951. poslata u Dansku kako bi ih preodgojili u "male Dance"
Jednom je Danska ukrala 22 grenlandske dece iz njihovih porodica kako bi ih oblikovala u elitu. 70 godina kasnije, preživeli dobijaju izvinjenje i naknadu. Dugo su čekali na ovaj dan, na ovu reč. Celi život, 70 godina.

Danska premijerka Mete Frederiksen u sredu se izvinula žrtvama strašnog društvenog eksperimenta iz 1950-ih. U njemu je 22 grenlandske dece oduzeto iz porodice i poslato u Dansku kako bi se integrisalo u dansko društvo, piše Sueddeutsche Zeitung..

Inuitska deca imala su između četiri i devet godina kada su 1951. poslata u Dansku, tada kolonijalnu silu, kako bi ih pokušali preodgojiti u "malene Dance".

Deca su se trebala vratiti na Grenland i postati deo nove elite koja govori danski, te tako pomoći u modernizaciji inuitske populacije arktičkog ostrva.

Eksperiment je bio deo širih pokušaja Danske da uveri Ujedinjene narode da je Grenland, danska kolonija do 1953., sastavni deo Danske.

Danska i druge kolonijalne sile obavezale su se da će raditi na dekolonizaciji kada su se 1945. pridružile UN-u.

"Vaše su nas priče duboko dirnule i zato Danska danas izgovara jedinu reč koja je ispravna: Oprostite!", rekla je Frederiksen okupljenima na ceremoniji u danskom Nacionalnom muzeju, među kojima je bilo i šestoro preživelih žrtava.

“Ono čemu ste bili izloženi bilo je pogrešno, neljudski, nerazumno i bezdušno”, rekla je danska premijerka koja se u jednom trenutku i rasplakala.

"Pogrešno, nečovečno i bezosjećajno": premijerka Mete Frederiksen

Deca nikada nisu vraćena svojim porodicama, ili su ih usvojile danske porodice, ili su vraćeni na Grenland, u sirotište. Tamo su bili prisiljeni govoriti danski i imali su mali ili nikakav kontakt sa svojom porodicom i rodbinom. Neki su se celi život borili s alkoholom i drogama, s problemima mentalnog zdravlja. Neki su sebi oduzeli život.

“Naši roditelji su pristali na to, ali jedva da su bili svesni na što su pristali”, rekla je Eva Ilum koja je svojoj porodici oduzeta davne 1951. godine.

Ovaj užasni eksperiment bolna je tačka u odnosima Grenlanda i Danske.

"Ovo je dio naše zajedničke istorije. Istina je izašla na videlo i to je istina na koju je bolno osvrnuti se", rekao je premijer Grenlanda Mute Egede.

Velika većina od 57.000 ukupnog stanovništva Grenlanda su Inuiti, a njihova je zajednica raspoređena po najvećem severnoatlantskom ostrvu. Grenland je i dalje formalni deo Kraljevine Danske, ali je od tada stekao široku autonomiju i ima pravo proglasiti nezavisnost.

Frederiksen je u decembru 2020. poslala pisano izvinjenje, ali se u sada prvi put lično izvinula.

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Kristijano Ronaldo najstariji starter u istoriji Mundijala

Portugalska fudbalska zvezda Kristijano Ronaldo nastavlja da pomera granice i ispisuje istoriju,…

15. teniser sveta otkazao Vimbldon

Italijanski teniser Lorenco Muzeti otkazao je učešće na predstojećem Vimbldonu u Londonu jer se…

Novo pojačanje crno-belih biće Derek Vilis

Partizan nastavlja da sklapa tim za sezonu 2026/27, a novo pojačanje crno-belih biće Derek…

Objavljeni rezultati najvećeg svetskog vinskog takmičenja: Među zemljama pobednicima brojna iznenađenja

„Nikada nije bilo bolje vreme da budete ljubitelj vina“, rekao je Pjer Mansur, sudija i regionalni…

Alimpijević odabrao 18 imena, na spisku Nikola Jokić

Objavljen je spisak 18 imena koja će predstavljati reprezentaciju Srbije tokom julskog…

Džefri Epstin je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje

Džefri Epstin sistematski je koristio modnu industriju kako bi pronašao žrtve za zlostavljanje.…

FIFA uvodi novu ofsajd tehnologiju na Mundijalu

Odloženo podizanje ofsajd zastavice moglo bi uskoro da postane prošlost. FIFA je predstavila novu…

Rafael Nadal napravio svoju listu 10 najboljih sportista

Bivši španski teniser Rafael Nadal je napravio svoju listu 10 najboljih sportista svih…