EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

Vakcina ili ne, naučnici sada veruju da će COVID ostati sa nama

Vakcine su probudile nadu, ali osvanula je  hladna stvarnost da će Covid verovatno ostati ovde jošmnogo godina.

Vlade pojedinih zemalja sve više prihvataju ono na šta epidemiolozi već dugo upozoravaju: patogen će cirkulisati godinama, ostavljajući društvo da koegzistira s Covid-19 jednako kao i s drugim endemskim bolestima poput gripe, boginja i HIV-a.

Lakoća širenja koronavirusa, pojava novih sojeva i loš pristup vakcinama u mnogim delovima sveta znače da bi se Covid-19 mogao prebaciti s pandemijske na endemsku bolest, što podrazumijeva trajne promene u ličnom i društvenom ponašanju, kažu epidemiolozi .

Samo je jedan virus ikada potpuno iskorijenjen , velike boginje. Stručni, latinski naziv za velike boginje je variola vera. Poslednji poznati prirodni slučaj bio je u Somaliji 1977. godine. 1979. velike boginje službeno su proglašene iskorenjenima.

 

"Prolazeći kroz pet faza tuge, moramo doći do faze prihvatanja da naši životi neće biti isti", rekao je Thomas Frieden, bivši direktor američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. "Mislim da svet nije stvarno upio činjenicu da su to dugoročne promene."

"Pretpostavljamo da bi ovo trajalo godinama ili bi bilo večno, poput gripa", rekao je Jiwon Lim, predstavnik južnokorejskog SD Biosensor, Inc., proizvođača testova za brzu kučnu upotrebu.

Poput gripa, i Covid mutacije postaju endemske jer se šire slučajnim akcijama poput disanja i razgovora. Zbog toga je Covid posebno teško iskoreniti. Možda će ljudima trebati godišnje vakcine, baš kao poput gripa. Bez obzira na to, Covid će još dugo ostati remetilačka sila.

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

 Shutterstock Editorial

Krunić i Danilina za 66 minuta stigle do osmine finala Sinsinatija

Srpska teniserka Aleksandra Krunić i njena partnerka u dublu Kazahstanka Ana Danilina plasirale su…

Nemanja Vidić dao iskaz u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal

Bivši fudbaler Nemanja Vidić dao je iskaz u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal u vezi sa…

N1 saznaje: Vesić na slobodi umesto u pritvoru zbog tehničke greške

Prošlo je više od mesec dana otkako je odlukom Apelacionog suda ponovo potvrđena optužnica kojom je…
Milos Tesic/ATAImages

SPS i Ružić okrenuli ćurak – idu protiv Vučića i naprednjaka?

Nakon najave lidera socijalista Ivice Dačića da će SPS samostalno izaći na predstojeće…

Nikola Kalinić završio igračku karijeru

Srpski košarkaš Nikola Kalinić saopštio je danas da je završio igračku karijeru i da će postati…

Kristijano Ronaldo najstariji starter u istoriji Mundijala

Portugalska fudbalska zvezda Kristijano Ronaldo nastavlja da pomera granice i ispisuje istoriju,…

15. teniser sveta otkazao Vimbldon

Italijanski teniser Lorenco Muzeti otkazao je učešće na predstojećem Vimbldonu u Londonu jer se…

Novo pojačanje crno-belih biće Derek Vilis

Partizan nastavlja da sklapa tim za sezonu 2026/27, a novo pojačanje crno-belih biće Derek…