EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

Devojka (†25) koja je grupno silovana preminula uz pomoć eutanazije: "Želim da odem u miru i prestanem da patim, tačka"

|

Noelija Kastiljo Ramos (25) iz Barselone, koja je 2022. godine bila žrtva grupnog silovanja i ostala paraplegičar nakon pokušaja samoubistva, dobila je odobrenje za eutanaziju u Španiji.

Ramo je nakon pada sa petog sprata zadobila tešku povredu kičmene moždine

Ultrareligiozno udruženje "Hrišćanski advokati", do poslednjeg trenutka pokušavali su da zaustave ovaj proces, na insistiranje njenog oca, ali su posle 601 dana na društvenim mrežama ipak objavili poruku:

„Noelijina eutanazija je sada izvršena. Molimo da se molite za njenu dušu i njenu porodicu. Neka počiva u miru.“

Njeni roditelji godinama su pokušavali da spreče ovu odluku. Naveli su da boluje od graničnog poremećaja ličnosti i da je ranije bila pod institucionalnom brigom, oslanjajući se na španski sistem mentalnog zdravlja i pre napada. Noelija je, pak, u intervjuu nekoliko dana pre smrti rekla da želi da "ode u miru" posle godina patnje.

Noelija je veći deo života provela po domovima za nezbrinutu decu, budući da su joj roditelji bili zavisnici i da su imali mentalne probleme, javlja Dejli mejl.

Godine 2022, dok je boravila u državnom centru za ranjive mlade, brutalno je silovana od strane više osoba. Taj događaj dodatno je pogoršao njeno mentalno stanje. Nakon toga pokušala je da sebi oduzme život skokom sa zgrade. Preživela je pad, ali je ostala paralizovana od struka nadole.

Od tada je trpela konstantne fizičke bolove i tešku invalidnost, dok joj se psihičko stanje dodatno pogoršalo - dijagnostikovani su joj depresija, opsesivno-kompulzivni poremećaj i granični poremećaj ličnosti. 

U intervjuu koji je dala četiri dana pre smrti, Noelija je rekla da nema dilemu u vezi sa odlukom:

- Od početka sam bila potpuno sigurna. Niko iz moje porodice ne podržava eutanaziju. Naravno, jer ja sam stub porodice. Ja odlazim, a vi ostajete sa svim tim bolom. Ali posle svega što sam preživela… Samo želim da odem u miru i prestanem da patim.

Poslala je i poruku porodici:

- Sreća oca, majke ili sestre ne mora da bude ispred sreće ili tuge ćerke i njenog života.

U februaru 2026. godine, Ustavni sud Španije odbacio je žalbu njenog oca, uz obrazloženje da "nije došlo do kršenja osnovnih prava“, čime je omogućeno sprovođenje eutanazije. Odluka je doneta u skladu sa zakonom o eutanaziji iz 2021. godine, koji dozvoljava ovu proceduru u slučajevima teške i trajne patnje.

Njena majka, Jolanda Ramos, samo je krartko rekla:

- Ne slažem se, ali ću uvek biti uz nju. 

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Srbija je u drugom šeširu! Evo ko su potencijalni protivnici rukometašima na Svetskom prvenstvu

Rukometaši Srbije će igrati na Svetskom prvenstvu! Turnir će se održati u Nemačkoj od 13. do 31.…

Kecmanović osvojio Valensiju i vratio se u top 50

Srpski teniser Miomir Kecmanović osvojio je titulu na čelendžeru u Valensiji, pošto je u finalu…

Istraživači su zapanjeni zaboravljenom srednjovjekovnom knjigom u Rimu koja krije najstariju englesku pjesmu

Istraživači u Irskoj su gledali u ekran svog računara, diveći se srednjovjekovnoj knjizi pronađenoj…

Leva ili desna ruka - nije isto. Na kojoj ruci se meri pritisak?

Većina ljudi koji redovno kontrolišu krvni pritisak pretpostavlja da je jedino važno kada i koliko…

Ova žena je "Bangaranga"

Nakon spektakularnog finala Evrovizije 2026. godine u Beču, cela Evropa bruji samo o jednom imenu -…

Nepalski penjač oborio vlastiti rekord 32. usponom na Everest

Katmandu – Nepalski planinski vodič Kami Rita Sherpa po 32. put se popeo na vrh Mount Everesta ,…

Ovo je prevod pesme koja je pobedila na Evroviziji

Veliko ovogodišnje iznenađenje Evrovizije je svakao predstavnica Bugarske, Dara, koja je pesmom…

Srbija na Svetskom prvenstvu

Rukometaši Srbije idu na svetsko prvenstvo! Rukometaši Srbije plasirali su na Svetsko prvenstvo,…