Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.
Demokratija umire u tami
Podeli ovu vest
U indijskoj dolini Ziro živi pleme koje na nesvakidašnji način obeležava završetak detinjstva.
Po dobijanju prvog menstrualnog ciklusa, žene koje žive u ovom plemenu dobijaju crne čepove za nos – Yaping Hullo. Ovi čepići prave se od trske iz indijskih džungli, a pre nanošenja na obe strane nosa oblikuju se i glačaju vatrom.
Ipak, moderno doba donelo je prestanak ove tradicije koja se ne praktikuje od 1970. godine. Jedino starije žene iz ovog plemena i dalje nose čepove i tetovaže na licu i na neki način su živi istorijski podsetnik na ovu zastrašujuću eru za njihovo pleme i žensku lepotu.
Često su nosile i vrlo izražajan nakit na licu ili oko glave, a umetanje čepova u nos uvrežilo se kako bi se spasile od napadača koji su ih otimali iz plemena. Naime, žene plemena Apatani bile su mnogo lepe, a i danas su predivne, pa su ih muškarci iz susednih plemena često otimali da im budu žene.
Većina njih se moli Suncu i Mesecu, a kada ih zadesi neka nesreća, veruju da je prouzrokovana određenim zlim duhovima te žrtvuju domaće životinje kako bi smirili te zle duhove.
Kako bi se to sprečilo, seoski starešine predložili su da svaka žena umetne čepiće u nos i ima tetovaže na licu, kako bi bile manje privlačne otmičarima.
Možda je ova praksa počela kao mera predostrožnosti za zaštitu žena od otmice, ali je postala vitalni deo kulture i tradicije Apatanija.
Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.